Sprievodca Krasavou

Z Krasava
Verzia z 15:13, 22. marec 2017, ktorú vytvoril Stvoritel (Diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Nedotknutá príroda, polárna žiara, ľadové útesy či pohostinnosť ľudí žijúcich v lone divočiny pod zrakmi bohov. Návštevníci Krasavy sa vracajú očaren…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Nedotknutá príroda, polárna žiara, ľadové útesy či pohostinnosť ľudí žijúcich v lone divočiny pod zrakmi bohov. Návštevníci Krasavy sa vracajú očarení nesmiernosťou a nespútanosťou krajiny, miestnymi legendami a niekedy aj s úľavou, že všetky tie nástrahy ciest vôbec prekonali. Túlanie sa týmito končinami býva náročné, no možno o to viac uspokojujúce. Príďte sa aj vy pozrieť na rýchlo sa meniace mestečká v ústí riek, na ľudí po stáročia bojujúcich o prežitie a doneste si aj vy trofeje divej zvery či exotické suveníry z jantáru, mrožích klov či veľrýb. Pri troche šťastia preskúmate aj ruiny opustených starobylých miest a zaistíte si priazeň bohov v niektorom z prastarých šamanských rituálov.

Kedy prísť

Krasava je označovaná za jednu z najnehostinnejších oblastí na kontinente. Zimy sú tu dlhé a mimoriadne chladné, letá krátke. Nemožno sa čudovať, že na území veľkom ako Asdarg (pre predstavu svetským čitateľom je to zhruba veľkosť Poľska) nežilo donedávna viac než 100,000 ľudí. Zdalo by sa, že najlepšia odpoveď na otázku "kedy sa do Krasavy vydať na výlet" by preto mala byť "nikdy". Počasie sa však za poslednú dekádu zmenilo k lepšiemu a pri podrobnejšom skúmaní cestovatelia nájdu obdobia, kedy návšteva Krasavy môže byť vcelku pozitívny zážitok.

V nížinách a na pobreží končia zimné mrazy v závere marca, v apríli topiace ľady v horách častokrát spôsobujú záplavy. V máji a v júni sa už denné teploty zvyknú vyšplhať na príjemných 20 stupňov. Leto zvykne trvať 1-2 mesiace, počas ktorých je cestovanie Krasavou zďaleka najpríjemnejšie- slnko tu nie je tak ostré ako na juhu a noci sú príjemne chladné. V septembri začínajú prichádzať jesenné dažde, ktoré v novembri prechádzajú do sneženia. Dni sú tu počas zimy krátke a mrazivé (teploty sa aj celý mesiac môžu držať pod -15 stupňov), svetlo je počas najkratších dní len 4 hodiny.

V horách a v hĺbke krasavských hvozdov panujú drsnejšie podmienky, najmä v zime zvykne na väčšine Krasavy napadnúť aj niekoľko metrov snehu, mnohé oblasti a údolia sú preto neschodné aj niekoľko mesiacov.

Peniaze a ceny

Cestovanie Krasavou je finančne náročné. Turistická infraštruktúra je mizerná aj v tých najväčších pobrežných mestečkách. Pri výpravách hlbšie do krajiny býva nutnosť najať si sprievod miestnych stopárov a lovcov, čo pri dlhom prekonávaní vzdialenosti môže urobiť peknú dieru do rozpočtu- jeden deň výpravy môže vyjsť až na 3 strieborné!

Pripravte sa, že v Krasave nie je zvykom platiť peniazmi väčšie sumy. Odporúčame si preto zobrať hotovosť v čo najmenších minciach, vyhnete sa tak potenciálnym problémom s rozmieňaním peňazí. Zlaťákom sa vyhnite úplne. Sú akceptované všetky razenia mincí (najčastejšie Darhilské grajciare a Sohartské dvojmedené), smerodajná je ich váha a prímesy, ktoré sú pri jednoduchom skúmaní zistiteľné. Nezvyknú sa tu vyskytovať falzifikáty, overovaniu pravosti mincí teda nemusíte venovať prehnanú pozornosť.

Taktiež odporúčame so sebou nosiť niekoľko obchodovateľných artiklov ako napr. látky, sušené ovocie, korenie, víno, olej alebo soľ. V prípade potreby ich totiž môžete jednoducho predať alebo vymeniť, keďže prípady, keď ľudia v odľahlejších oblastiach odmietajú zmeniť tovar za peniaze, sú pomerne časté.

V Krasave bola nedávno otvorená prvá pobočka Darhilskej Obchodnej Banky, v čase našej návštevy však ešte nebolo možné nechať si preplatiť cestovný šek. Do Krasavy preto treba cestovať výhradne s hotovosťou alebo tovarom.